780
111927

An Axel-Einar Hjorth bookcase "Typenko", Nordiska Kompaniet 1934.

15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Hammer price
60 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Svartlackerad björk. Brickmärkt NK R 36109 - C 17 10 34 AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. Längd 140 cm, djup 35 cm, höjd 66 cm.

Wear.

More information

Modellen formgiven år 1931.
Axel Einar Hjorth ritade s.k. seriemöbler för NK vid 1930-talets början, de fick namn som "Typenco", "Sibylla", "Corall" och "Record". Möblerna var tidsanpassade, prisbilliga och hade stil och kvalitet.