787
112087

A Swedish stained birch and palisander chest of drawers, 1920-30's.

5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Hammer price
10 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Byrå i bonad björk, palisander, svart skiva samt bärnstensfärgade draghantag av bakelit, fyra större och fyra mindre lådor, inläggningar av fält och band. Längd 120 cm, djup 45 cm, höjd 66 cm. Spegel, bonad björk, rund. Diameter 99 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och repor, en nyckelbussning saknas. (2)