Bonad björk, dörrarna med inläggningar av stiliserade växter. Inredning med flyttbara hyllplan. Bakstycket märkt med metallbricka NK R 29135- 18 10 24 samt NK i rund stämpel. Höjd 189,5 cm, bredd 126 cm, djup 48,5 cm. Nyckel finns.
Smärre skador och slitage, nyckelbussning saknas.