924
135241

A Glössner & C:o wall lamp, partly silver plated, lamp holder in black lacquered metal, signed and dated -43.

3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
281 - 374 USD
Hammer price
3 200 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Delvis baksides försilvrad relief i blästrat glas i form av mansfigur bärande eldslåga, signerad Glössner & C:o -43 samt signatur Edv Dalskog. Stomme med lamphållare av svartlackerat stål. Höjd 73 cm.

Visst slitage nedtill.