925
141565

A Thor Larsen burgundy "Ovalia" chair, Torlan, Staffanstorp, Sweden 1960's.

10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
29 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Vinröd glasfiberarmerad plast klädd med vinröda kuddar av nylonvelour, högtalare. Rund fot av blankpolerad aluminium. Höjd 130 cm.

Smärre slitage och repor, tyget med smärre slitage.

More information

Modellen formgiven år 1968. Enligt uppgift är detta exemplar inköpt år 1969.