Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
936
121043

A Gunilla Allard "Cirkus" black leather sofa, Lammhults, Sweden ca 1991.

6 000 - 8 000 SEK
570 - 760 EUR
654 - 872 USD
Hammer price
8 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Svartlackerat stål, stoppad klädsel med svart skinn, svängd form, avslutande knoppar. Längd 215 cm, höjd 75 cm, djup 50 cm.

Obetydligt slitage.

Literature

Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990, Signum förlag, 1991. Modellen avbildad sid 474.

More information

Modellen formgiven år 1991 och är en vidareutveckling av de möbler i fyrkantsrör hon arbetade med på Konstfack till sin examen år 1988. "Cirkus" tilldelades utmärkelsen "Utmärkt Svenskt Form" av Svensk Form år 1991.
Gunilla Allard ingick i den grupp om "Fem Unga" som år 1988 kom att ingå i Lammhults Workshop för att söka förnya företagets produktion.