964
121815

A Poul Henningsen "PH Kontrast" aluminium ceiling lamp, Louis Poulsen, Denmark.

4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
374 - 561 USD
Hammer price
7 500 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Skärmar av aluminium, lackerade i vitt och orange. Höjd 50 cm.

Obetydligt slitage.

Saleroom notice

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.

Provenance

Carl-Axel Valén, Stockholm.

More information

Modellen formgiven år 1957. Modellen är ej i produktion idag.