969
140123

A Borge Mogensen "Hunting Chair" by Erhard Ramussen, Copenhagen 1950-60's.

A borge mogensen "hunting chair" by erhard ramussen, copenhagen 1950-60's.

Ek med naturfärgat läder. Etikettmärkt ERHARD RASMUSSEN snedkermester Peder Skramsgade 8 Kobenhavn. Undertill märkt 8 med krita.

Fläckar och slitage.

Droit de suite: No
Estimate:

25 000 - 30 000 SEK

2 500 - 3 000 EUR

Hammer price:
23 000 SEK
Exhibitions

Snedkerlaugets Utställning 1950.

Literature

Red. Grete Jalk, "Dansk Möbelkunst gennem 40 aar- Kobenhavns Snedkerlaugs Möbeludstillninger 1927-1966" Teknologisk Instituts Forlag, Danmark 1987. Band III 1947-56, se sid154-157.
Thomas Mogensen "Ett fuldt möbleret liv- En bok om Borge Mogensen", Gyldendal, 2004. Se skisser, bilder och text sid 166-167, 171.

Related content

Modellen formgiven år 1950.
Efter år 1972 tillverkades stolen industriellt av Fredericia Möbelfabrik. Dessa tidiga exemplar utförda hos Erhard Rasmussen är mycket ovanliga på marknaden.

Auction info
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Head Specialist Design and 20th-21st C Works of Art
+46 (0)708 92 19 69