969
140123

A Borge Mogensen "Hunting Chair" by Erhard Ramussen, Copenhagen 1950-60's.

25 000 - 30 000 SEK
2 290 - 2 740 EUR
2 430 - 2 910 USD
Hammer price
23 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Ek med naturfärgat läder. Etikettmärkt ERHARD RASMUSSEN snedkermester Peder Skramsgade 8 Kobenhavn. Undertill märkt 8 med krita.

Fläckar och slitage.

Exhibitions

Snedkerlaugets Utställning 1950.

Literature

Red. Grete Jalk, "Dansk Möbelkunst gennem 40 aar- Kobenhavns Snedkerlaugs Möbeludstillninger 1927-1966" Teknologisk Instituts Forlag, Danmark 1987. Band III 1947-56, se sid154-157.
Thomas Mogensen "Ett fuldt möbleret liv- En bok om Borge Mogensen", Gyldendal, 2004. Se skisser, bilder och text sid 166-167, 171.

More information

Modellen formgiven år 1950.
Efter år 1972 tillverkades stolen industriellt av Fredericia Möbelfabrik. Dessa tidiga exemplar utförda hos Erhard Rasmussen är mycket ovanliga på marknaden.