970
132065

A Borge Mogensen three seated sofa, Fredericia Stolefabrik, Denmark.

12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Hammer price
24 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Modell nr 2213, klädd i rött skinn, ben av bok. Etikettmärkt. Längd 222 cm.

Obetydligt slitage, obetydlig lagning av foder undertill.

More information

Modellen formgiven år 1962 för Mogensens eget boende.