983
118375

A Piero Fornasetti "Carlino" porcelain dog, Milan, Italy, 1950's.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
6 500 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Porslin, sittande hund i orange och svart, fläckvis bronserad, runt halsen metallkedja. Märkt FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY. Höjd 38 cm.

Undersidan med litet nagg.

Saleroom notice

Omfattas inte av följerätt (d). No droite de suite.

More information

Modellen har även gjorts i andra färger, bl.a. svartvitt.