984
103327

A set of 10 Piero Fornasetti "Roma" porcelain plates, Milano, Italy.

5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Hammer price
6 000 SEK

Porslin med tryckt dekor av Rom i svart mot vit fond. Märkta ROMA FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY , numrerade 1-6, (1 nr 1, 2 nr 2, 2 nr 3, 2 nr 4, 2 nr 5 och 1 nr 6). Diameter 25,5 cm.

Något slitage. (10)