995
99755

A Bob van den Berghe dinner table, "Cirkante", Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgium.

6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Hammer price
9 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Svartbetsad ek på en sida av klaffarna, rotfanér på den andra sidan, granit samt svartlackerad bas. 125 x 125 cm (ihopfällt), 200 x 200 cm (utfällt), höjd 74,5 cm.

Smärre slitage och repor.

Literature

Ellen De Clercq, "Dries en Bob Van den Berghe Meubelontwerpers uit liefde voor het hout", Stiching Konstboek, Holland. Modellen avbildad på bokens framsida.

More information

Modellen formgiven år 1976.