996
141079

A Marcel Breuer chrome plated "B33" chair, probably by Gebrüder Thonet, Germany 1930's.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
12 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Förkromat stålrör, klädsel av svart "eisengarn"-canvas.

Slitage, klädseln med lagning.

Provenance

Wilhelm Kåge (1889-1960), svensk konstnär, målare och keramiker.

More information

Breuer formgav modell "B33" 1927-28 och den brukar anses som den bekvämaste av de tre snarlika stålrörsmodeller som lanserades i vid samma tid. Först ut var Mart Stam med en modell år 1926, 1927 introducerades "MR10" av Ludwig Mies van der Rohe på utställningen i Weissenhofseidlung i Stuttgart, Mies var den som först lyckades få patent på sin modell.