100
114951
Christian Fredrik Swensson (Svensson)
(1834-1909)

Svensk fullriggare i hög sjö

Signerad C. F. Swensson. Duk 35,5 x 49 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

12 000 - 15 000 SEK

1 231 - 1 538 EUR

Hammer price:
12 000 SEK
Saleroom notice

Motivet avbildar korvetten Saga.

Related content

Utförd på 1860/70-talet. Motivet möjligtvis taget ifrån kusten utanför Dover i England.

Contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Old Masters
+46 (0)08-614 08 58