100
114951

Christian Fredrik Swensson (Svensson)

(Sweden, 1834-1909)
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
12 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
(Sweden, 1834-1909)

Svensk fullriggare i hög sjö

Signerad C. F. Swensson. Duk 35,5 x 49 cm.

Saleroom notice

Motivet avbildar korvetten Saga.

More information

Utförd på 1860/70-talet. Motivet möjligtvis taget ifrån kusten utanför Dover i England.