Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
99
137307

Jacob Hägg

(Sweden, 1839-1931)
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Hammer price
44 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Jacob Hägg
(Sweden, 1839-1931)

Vanadis under insegling till ön Jaluit i Söderhavet 1884

Signerad J Hägg och daterad 1888. Akvarell 27 x 39 cm.

More information

Katalognumret föreställer ångfregatten Vanadis under insegling till ön Jaluit i Söderhavet 1884.

Vanadis genomförde Flottans andra världsomsegling 1883-85 (ca 30 år efter Eugenies dito 1851-53). Chef ombord var kommendör Otto Lagerberg och bland officerarna ombord fanns löjtnanterna prins Oscar (senare Oscar II) och Arvid Lindman (senare statsminister).

Resan hade även vetenskapliga syften och ett antal vetenskapsmän, bl a zoologen Hjalmar Stolpe, deltog på resan och mängder av artefakter samlades in som nu utgör en stor del av etnografiska muséets samlingar. Resan gick västvart genom Magellans sund, Lima, diverse öar i Söderhavet, Japan, Indien och hem via den nyöppnade Suezkanalen.

Jordomseglingen tog 18 månader. I och med denna resa kan man säga att flottans världsomseglingar med handelspolitiska och vetenskapliga förtecken var avslutade, ävenså den sista med ett seglande fartyg. Nästa jordomsegling skulle dröja 70 år och genomfördes med Älvsnabben och var en ren utbildningsresa för officersaspiranter. Totalt har Svenska flottan genomfört 8 världsomseglingar – och fler lär det inte bli.