1040
149669

A pair of Empire candlesticks.

20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Hammer price
18 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Förgylld brons. Nedåt avsmalnande kannelerade skaft på rund fotplatta. Reliefdekor av blommor och palmetter. Höjd 29,5 cm.

Den ena foten med lagning och smärre bucklor. (2)