1065
156873

A late Gustavian wall clock by P.H. Beurling.

10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Hammer price
16 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor avkotteknopp, lagergirlander och krönande bandrosett. Vitmålad urtavla märkt "P:H:Beurling Stockholm". Höjd 90, bredd 52 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Dekorlagningar, urtavlan med ställvis färgbortfall.