1067
144743

A late Gustavian wall clock by A. Hultman.

8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Hammer price
10 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "And: Hultman Örebro". Dekor av fågel, urnor, lagerkvistar och girlander. Höjd 92, bredd 46 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Dekorlagningar.