1068
148563

An Eardley Norton musical eight-bells and quarter chiming mahogany bracket clock playing four different tunes, verge escapment and engraved backplate.

40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Hammer price
175 000 SEK

Mahogny, förgylld mässing och försilvrad urtavla. Urtavla och urverk märkta "Eardley Norton London 795". Urverk med gravyr. Klockspel med fyra melodier: Air, March, Sonata och Cotillion, samt kvartsslag och datumvisare. Höjd 53, längd 31 cm. Pendel, nyckel och dörrnyckel medföljer.

More information

Eardley Norton var en av de skickligaste urmakarna i London under 1700-talets andra del. Hans astronomiska ur, automatiska ur med klockspel och kronometrar vann berömmelse. Han levererade ur bl.a. till Georg III av England och Katarina II av Ryssland.