1069
157705

A French Louis XV 18th century table clock. Dial face marked "GOSSELIN A PARIS", clockwork marked "AUDINET A PARIS". The bronze marked with C couronné.

40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Hammer price
54 000 SEK

Förgylld brons och porslin. Asymmetriskt urhus flankerat av blomkvistar samt krönande örn. Foten med snigel, larv och ödla. Vitemaljerad urtavla märkt "GOSSELIN A PARIS" (två urmakare med detta namn i Paris under 1700-talets första hälft) Urverk märkt "AUDINET A PARIS" (Francois A. urmakare i Paris, mästare 1722, nämnd 1748). Skaftet stämplat med krönt C (C couronné, skattestämpel använd i Frankrike 1745-1749). Höjd 29, längd 17 cm. Nyckel medföljer.

Smärre nagg vid nyckelhål, dekorskador, dekordelar saknas.