1070
120459

A Swedish Empire mantel clock by G. Undén.

75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Hammer price
70 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med reliefornament av putti märkt "No 34". Fötter i form av arrakstunnor. Stående morian vid bomullsbal, arrakstunna, paddel och ankare. Vitemaljerad urtavla märkt "Gustaf Undén". Längd 30, höjd 36 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Smärre nagg kring nyckelhålen, urspr. med repdekor.

Literature

Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol.
Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.