1092
149593

A Louis XVI table urn.

18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 680 - 1 870 USD
Hammer price
18 000 SEK
A Louis XVI table urn.

Förgylld och patinerad brons samt grå marmor. Bukig urna med uppdraget genombrutet lock. Rund sockel på kvadratisk fotplatta. Dekor av lejonmaskaroner, blomstergirlander och krönande duvpar. Höjd 40,5 cm.

Lagningar.