1093
156446

A 19th century Ferdinand Barbedienne bronze urn, signed.

25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Hammer price
Unsold

Brons. Urnformad på kvadratisk fot. Dubbla hänklar. Reliefdekor av antikiserande kvinnofigurer vid offeraltare. Signerad F. BARBEDIENNE samt gjutarstämpel. Höjd 51 cm.

Foten med liten lagning/ifyllt hål.