1261
120509

IKON. RUMÄNIEN (MOLDAVIEN) 1800-TAL. DE RÄTTROGNAS FÖRSAMLING.

20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Hammer price
40 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Icon. Moldavia 19th Century. Canvas 140 x 198 cm.

More information

Denna sammanfattande ikonostaserinrande ikon i stort format kan ha haft sin ursprungliga plats i ett mindre kapell, i en förhall till någon kyrka eller i en klostermatsal. De många inskrifterna, samtliga på rumänska, är av två slag, dels skrivna med kyrillisk skrift, dels med latinsa bokstäver. Här finns flera ikonografiska inslag med lokal rumänsk anknytning, som tex närvaron av martyren Johannes av Suceava. Idémässigt kan ikonmålaren möjligen hämtat inspiration från de bekanta moldaviska exteriörfreskerna från 1500-talet, tex i Voronets. Stilmässigt utgör ikonen snarast en folklig variant av ortodoxt, och även katolskt, måleri med rötter i 1600-talet.