257
127691

Kilian Zoll

(Sweden, 1818-1860)
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
13 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Kilian Zoll
(Sweden, 1818-1860)

"Utmätningsauktion i Småland"

Duk uppklistrad på papp-pannå 24,5 x 35 cm. Samtida förgylld ram.

Provenance

Tidigare i Häradshövding Frey Björlingsons (född 1913) samlingar, Tingshuset, Vetlanda.

Exhibitions

Malmö museum / Hallands museum, Halmstad, "Kilian Zoll 1818-1860", april-juni 1960, kat nr 171.

More information

Målningen är en skiss till Zolls stora målning "Utmätningsauktion i Småland" vilken tillkom 1859. Den slutliga målningen är förlorad, men är bl. a. känd via Zolls brevväxling (Philibert Humbla, "Kilian Zoll 1818-1860", Skånes konstförenings publikation, 1932, sid 72, 244, kat nr 132).