261
158859

Carl Johan Fahlcrantz

(Sweden, 1774-1861)
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Sweden, 1774-1861)

Nyköpings slott

Duk 30 x 42 cm. Samtida bronserad ram.

Saleroom notice

Tidigare i kyrkoherde och överhovpredikant Eric Moréns ägo, Stora Tuna, därefter i arv.

Provenance

More information

Motivet utfördes även som litografi av Johan Elias Cardon efter Carl Johan Fahlcrantz målning.