262
159643

Gustaf Wilhelm Palm

(Sweden, 1810-1890)
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
15 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sweden, 1810-1890)

Motiv från Romerska Campagnan

Olja på papper 27,5 x 41 cm. Påskrift a tergo "Gust. Wilh. Palm".

More information

Denna studie är en av Palms tidigaste kända oljestudier, utförd efter sin ankomst till Rom 30 juli 1841. En mer precis datering torde vara våren 1842, då Palm första gången besökte den romerska landsbygden. Samma motiv som auktionens, men tagen från en annan vinkel, återfinns i en studiomålning, "Italienskt landskap i morgonbelysning", vilket enligt Palms anteckningar avslutades i april 1842 (GKM 70 x 95 cm) Lindgren, "landskapsmålaren GW Palm 1810-1890", 1934, sid 130-131, ill nr 69, sid 277, nr 94; oljestudie, 23 x 31 cm. (NM inv nr 3254), Lindgren op cit)