Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
269
142101

Gustaf Wilhelm Palm

(Sweden, 1810-1890)
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Hammer price
155 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sweden, 1810-1890)

Romerska teatern i Frascati i Albanerbergen

Daterad Tusculum den 15 Aug 1848. Papper uppklistrat på duk 61 x 40 cm.

Provenance

I konstnärens ägo fram till hans död.
Bukowski Auktioner, 23 sep 1927, kat nr 30, avbildad plansch 1.
Tidigare i Karl Asplunds samlingar, Stockholm.
Tidigare i dr Boyes samlingar.

Exhibitions

Kungliga akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1850, en av kar nr 87-93. ("Landskaps-etyder från Italien, taflor i olja")

Literature

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", 1933, upptagen i förteckningen under år 1848, kat nr 162, avbildad sid 147. (Tillhörande Karl Asplund).
Emil Hultmark, "Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, upptagen under "Gustaf Wilhelm Palm", år 1850, kat nr 87-93

More information

Detta verk är en av sju oljestudier som Palm skickade från Rom, där han vistades mellan åren 1841-1851, till Stockholm 1849 för att ingå i utställningen på Kungliga Akademien år 1850.