501
157311

A PAIR OF SWEDISH PARCEL-GILT SALTS, Makers mark of Pehr Zethelius, Stockholm 1795.

15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Hammer price
Unsold

Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11 cm. Stämplade ägarmonogram. (2)