51
144407
Carl Larsson
(1853-1919)

"Catharina"

Signerad C.L. och daterad Grez 1883. Kolteckning 55 x 40,5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

15 000 - 20 000 SEK

1 538 - 2 051 EUR

Hammer price:
11 000 SEK
Literature

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson -Signerat med pensel och penna", 1999, jfr kat nr 128, sid 20 i katalogsupplementet.

Related content

Porträttet föreställer Catharina, det vill säga den kvinna som matar hönsen på oljemålningen "A la campagne", 1883.

Contact specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist Classic Art 19th/20th Century
+46 (0)8 614 08 05