554
147157

DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal.

6 000 - 8 000 SEK
540 - 719 EUR
569 - 759 USD
Hammer price
Unsold

Oval, med dekor av prickar. I dosan förvaras en lock från Esaias Tegnér ( 1782-1846). Längd 9,5 cm.

Slitage.

Provenance

Verner von Heidenstam ( 1859-1940), gåva till hans hustru Greta von Heidenstam (skild från Heidenstam 1916, död 1966), omgift med författaren och poeten Anders Österling (1884-1981), Svenska Akademiens ständige sekreterare. Efter honom genom testamente till Asta Hielm, Österlings sällskapsdam och vän, död 1988, därefter i arv.