855
148177

A Swedish Rococo commode by L. Nordin.

125 000 - 150 000 SEK
11 200 - 13 500 EUR
11 900 - 14 200 USD
Hammer price
230 000 SEK

Fanerad med jakaranda, amarant och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita "No 4(?) Nordin". Längd 126, bredd 66, höjd 84 cm. Nycklar medföljer.

Skivan lagad.

Provenance

Ernst och Mimmi Wehtje, Malmö.

Literature

Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1933, Häradshövding och fru Ernst Wehtjes hem i Malmö, auktionens byrå avbildad sid. 18.

More information

LARS NORDIN (1708-1786)

Lars (Lorentz) Nordin räknas till en av Sveriges främsta möbelsnickare under rokokon. Hans möbler kännetecknas av en synnerligen välutvecklad formsäkerhet. Möbelsnickaren Torsten Sylvén skriver i sin bok Mästarnas möbler (sid. 281) att ”Nordin skapade med sin sällsynta talang och skicklighet smakfulla rokokomöbler med behärskad balans i form och dekor".
Liksom flera svenska gesäller under 1700-talet begav sig Nordin bl.a. till Paris omkring år 1740 för att förkovra sig i snickaryrket. Tre år senare återvände han till Stockholm. I likhet med sin skråbroder Samuel Pasch blev han utsedd till kunglig hovsnickare på överintendenten Carl Hårlemans rekommendation 1743. Lars Nordin blev mästare 1752 utan att han behövde uppvisa ett mästerstycke. Han kallade sig efter franskt mönster ebenist, men även schatullmakare. Nordin var verksam som snickare till 1773 då han avsade sig sitt burskap och drog sig tillbaka till sin lantgård. Hans yrkesverksamma tid täcker in den svenska rokokoperioden och han fick stor betydelse som lärofader för en generation rokokosnickare.
Auktionens byrå bygger på den franska tvålådiga modellen ”en console” på höga ben med en beslagskedja av förgylld mässing som löper runt lådornas ytterkanter. I Sverige föredrogs en trelådig modell med lägre ben. Utformningen av byrån är karakteristisk för den fullt utbildade svenska rokokon på 1760-talet med fasaden behandlad som en enhet, d.v.s. utan markering av lådorna på annat sätt än genom handtag och nyckelskyltar. Rokokons livfulla formspråk får ett balanserat uttryck i byråns vackert bukiga form och beslagskedjan får en extra spegling i den av ljus buxbom inlagda linje som följer bladslingans vandring över byrån. Även byråns sidor har påkostade inramande beslagskedjor. Jämför mycket snarlik byrå av Lars Nordin såld på Bukowskis höstauktion 2009, auktion 554, katalognummer 785.