79
140591

Severin Nilson

(Sweden, 1846-1918)
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Hammer price
12 500 SEK
Severin Nilson
(Sweden, 1846-1918)

Flicka i skogsbryn

Signerad Severin Nilson och daterad 1882. Pannå 42 x 30 cm.

Literature

Mats Bengtsson & Jan Olsheden, "Severin Nilsons Halland", 1975, avbildad i färg sid 114.

More information

Förgylld och ornamenterad originalram.

Katalognumret är utfört under, vad som kan beskrivas som, Severin Nilsons bästa period, efter återkomsten från Paris dit han 1877 reste tillsammans med Ernst Josephson. Nilsons tidiga verk präglas av en frisk och omedelbar naturiaktagelse vilken står i skarp kontrast mot de senare årens mer schablonmässiga framställningar. Liksom många av hans verk är troligtvis målningen med tillhörande staffage delvis baserat på fotografisk förlaga. Nilson var en mycket framstående samt produktiv fotograf. Cirka 5000-6000 fotografier av honom är kända (K. Arcadius, "Konstnären som fotograf. Severin Nilson och bilden av landsbygden", Länsmuseet Halmstad, Stiftelsen nr. 4, 2007). De flesta av hans fotografier är tagna i hans hembygds Halland. Fotografierna har stort dokumentärt värde för vår kunskap om bondeklassens seder och bruk. Många av fotografierna är arrangerade. Gunhild Henriksson, dotter till konstnärens systerson Karl, har berättat om hur hon som barn stod modell för Nilson: "Han har fotograferat mig många gånger [...] Jag minns att man skulle stå alldeles stilla. [...] Han placerade ut oss i skogsbacken och sa att 'du ska stå där och du ska stå där' ".