80
156039

Gustaf Rydberg

(Sweden, 1835-1933)
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Hammer price
39 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sweden, 1835-1933)

"Skånskt landskap"

Signerad G. Rydberg och daterad 1890. Duk 46 x 69 cm.

Provenance

Tidigare i vice Häradshövding Chr. Hommerbergs samlingar, Malmö.

Exhibitions

"Tavelutst. å Landstingssalen", Malmö, 5-6 april 1900, kat nr 73.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, kat nr 402, sid 75.

More information

Förlaga till känt oljetryck.