858
119851

A Swedish Rococo commode by C. Linning.

Fanerad med amarant och jakaranda. Rikt ornerad med förgyllda beslag av mässing. Skiva av grön kolmårdsmarmor. Svängd dubbelbukig form samt inläggningar i parkettmönster. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita a tergo "Linnster,ning". Signerad två gånger a tergo CLN. Längd 139, bredd 64, höjd 86 cm.

Skivan lagad, skador och lagningar. Sargens nedre beslag, två benkonsoler och beslagskedjan under skivan saknas.

Droit de suite: No
Estimate:

175 000 - 200 000 SEK

16 400 - 18 800 EUR

15 700 - 18 000 USD

Hammer price:
125 000 SEK
Literature

Jämför med exemplar i Nordiska Museets möbler från svenska herremanshem, Stockholm 1933, sid. XXII.
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, sid. 207-210.