857
144595

A Swedish Rococo commode by J. Neijber.

60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Hammer price
Unsold

Fanerad med jakaranda, amarant och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten "INB" samt med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 78, bredd 44, höjd 81,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar, ett bakben något maskstunget och med mindre lagningar. Skivan med gamla nagg.