876
100019

A late Gustavian commode.

15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
28 000 SEK
A late Gustavian commode.

Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 89,5, bredd 47,5, höjd 86,5 cm. Nyckel medföljer.

Skivan lagad, lagningar, en lös fothylsa medföljer.