875
156863

A late Gustavian commode.

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor, översta med lådinredning. Förkroppad front. Längd 110, bredd 57,5, höjd 83,5 cm. Nyckel medföljer.

Några beslag saknas, lösa lister medföljer, ställvis fanerskador.

Droit de suite: No
Estimate:

40 000 - 50 000 SEK

3 760 - 4 700 EUR

3 590 - 4 490 USD

Hammer price:
58 000 SEK