903
148131

A Gustavian Lady's working table by A. Lundelius dated 1785.

75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Hammer price
90 000 SEK

Fanerat med alrot. Beslag och fottrissor av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Signerad med bläck i lådan "And: Lundelius Stockholm" samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 65, bredd 35,5, höjd 73,5 cm.

Fanerskador, lister vid ben saknas (några medföljer lösa), senare lås.

More information

Förutom gustavianska möbler med inläggningar gjorde Anders Lundelius formsäkra möbler fanerade endast med alrot som han hade lärt sig använda av sin läromästare Jacob Sjölin.