949
136351

A pair of Gustavian armchairs.

30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Hammer price
28 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval stoppad rygg. Raka kannelerade ben med hörnrosetter. Sarg och ryggkrön med snidad blomma.

Lagningar, kompletterade fotavslutningar, troligen kompletterad sargfleuron. (2)