985
160731

A Gustavian mirror by J. Schürer 1779.

30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Hammer price
22 000 SEK

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön. Dekor av blommor, lagergirlander och räfflad medaljong. Märkt IS under krona samt Stockholms hallstämpel 1779. Höjd 182, bredd 78 cm.

Avkortad. Gammalt men möjligen ej ursprungligt glas, dekorlagningar, dekorskador.