991
143303

A late Gustavian mirror by L. Lundén.

15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Hammer price
23 000 SEK

Förgylld och bronserad. Polykroma gouacher med antikiserande figurer. Signerad med Lundéns runda stämpel. Med Stockholms hallstämpel 1805 (?). Höjd 119,5, bredd 56 cm.

Liten sidolist nedtill saknas.