232
178795

Olle Bærtling

(Sweden, 1911-1981)
400 000 - 450 000 SEK
35 300 - 39 700 EUR
36 800 - 41 400 USD
Hammer price
400 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Olle Bærtling
(Sweden, 1911-1981)

"Force Noir, Blanc et Rouge"

Signed Baertling and dated 1953 on verso. Canvas 130 x 81 cm.

Provenance

The artist's family
Galerie Bel’Art, Stockholm
Private collection, Stockholm

Exhibitions

Galerie Bel'Art, Stockholm, ”Den tidiga abstrakta perioden 1949-1954”, 2007, reproduced in the catalogue.
Galerie Bel'Art, Stockholm, ”Konkret realism”, 2010.

More information

Målningen FORCE NOIR BLANC ROUGE utförde Olle Baertling i ett skede med ett stort färgfält – svart i denna målning – med omkringliggande triangulära fält. Samtidigt med utförandet av målningen 1953 samarbetade han med Astrid Sampe att göra textila dekorationer för Nordiska Kompaniet. Han utförde flera målningar och litografier med variationer av denna kompositionsform. Baertling har ännu inte låtit färgfälten inneslutas i svarta diagonalkonturer. Färgerna som är tre stycken bidrar i mötet till skimrande efterbildseffekter. Om ögat följer grämslinjen till det blåvita fältet och till det röda fältet uppstår i synupplevelsen en vibrerande ljusare nyans. Samtidigt arbetar Josef Albers med sådana färgstudier. Baertling kände inte till detta, men han var i början av 1950-talet en oberoende pionjär för det som senare skulle kallas för OP-ART.
Om man ska placera verket i Baertlings skaparperioder är detta verket skapat just när idén om ÖPPEN FORM började föresväva konstnären. Varje del av kompositionen förs ut i ramkanten. Ingenting är inneslutet på bildytan.
Denna praktfulla målning bör höra hemma i ett museum. Köparen lyckönskas av

Teddy Brunius
Fil dr, professor emeritus
(september 2010)