39
190165
Waldemar Lorentzon
(1899-1984)

"I hans händer"

Signed Lorentz, also signed Waldemar Lorentzon and dated 1945 on verso. Canvas 83 x 92 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

250 000 - 300 000 SEK

27 027 - 32 432 EUR

Hammer price:
Unsold
Provenance

The artist's family.

Exhibitions

Hallands museum, Halmstad, "Waldemar Lorentzon", 30 June-25 August 1974, cat no 102.

Related content

År 1933 sluter Halmstadgruppens medlemmar upp kring surrealismens bildvärld. 1935 manifesteras deras surrealistiska måleri på utställningen "Kubisme = Surrealisme" som arrangeras i Köpenhamn av den danske konstnären Vilhelm Bjerke Petersen och Halmstadgruppens välgörare maskiningenjören Egon Östlund. Inbjudna blir förutom de nordiska konstnärerna flera utländska celebriteter såsom Salvador Dali, Max Ernst och Réne Magritte. Att det sker just i Köpenhamn är ingen tillfällighet, den danska illusionistiska surrealismen har en parallell utveckling med den svenska på 1930-talet.
1935 målar Waldemar Lorentzon "Kosmisk moder" som anses vara hans starkaste verk med ett visionärt innehåll som pekar framåt mot hans senare, svagt religöst färgade verk på 1940-talet. Waldemar Lorentzon anammade den illusionistiska surrealismen, den som avbildar drömmarna. Märkbart är dock arvet från 20-talets plangeometriska konst med en förmåga att organisera och harmoniskt komponera motiven. Den aktuella målningen "I hans händer" är välbalanserad i hela kompositionen. Motivet gripande vackert där det varma skenet bortom molnen omsluter de nakna oskyddade människorna. Tryggheten finns dock framförallt i händerna som omsluter paret och skyddar dem mot världens ondska. Varsamt lyfts mänskligheten upp tills ljuset återvänder till jorden, ett tidsdokument som stämmer med året 1945.