Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
535
171171

A Hans Bergström brass and red leather floor lamp, Ateljé Lyktan, 1930's, model 500.

6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Hammer price
6 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Mässing, lindad stång med rött läder med dekor av löv, svängd uppåt-riktad ljusarm, veckad beige originalskärm. Undertill ristat 505. Höjd 156,5 cm.

Slitage.

Literature

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan, Arvinius Förlag, Stockholm 2009, se modell 500, avbildad sid 41 och 232.

More information

Arkitekt S.I.R Hans Bergström grundade år 1933 Ateljé Lyktan. Han deltog bl.a. med armaturer i H55-utställninen samt vid Milano Triennalen år 1954.