572
190370

A Belgian sideboard, accquired in Anvers in 1934.

10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Hammer price
8 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Fanerat med betsad valnöt, beslag av vitmetall, fyra lådor flankerade av dörrar med inredning av hyllplan. Längd 198 cm, bredd 58 cm, höjd 93,5 cm.

Smärre repor och slitage.

More information

Kopia på inköpskvitto från en butik "Fr. Grossens" i Anvers, Belgien, daterat 30 juli 1934 medföljer.