573
192047

Two Just Andersen spherical patinated metal table lamps, Denmark 1920's-30's.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
16 500 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Patinerad metall, klotformade. Märkta med Just Andersens signum och 1632. Höjd inklusive fattning 43 cm.

Smärre repor, slitage, skiljer något i färg. (2)