632
190209

A palisander cabinet with brass inlays possibly designed by Oscar Nilsson, executed by Wickström, Stockholm 1940's.

10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
24 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander med stiliserande växtornamentik i mässing, inredning i mahogny av hyllplan och besticklådor, märkt med metallbricka HJ Wikström Möbelsnickare Stockholm. Höjd 175,5 cm, bredd 150 cm, djup 45 cm.

Smärre skador.

More information

Hjalmar Wikström hade sin verkstad på Banérgatan i Stockholm och var bl.a en av de snickarmästare som utförde de Carl Malmstensritade möblerna på Ulriksdal, vid sidan av mer bekante Hjalmar Jackson.