633
138981

A Carl Malmsten walnut desk, Sweden, ca 1951.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Valnöt, inläggningar i fält och band. Fronten med tre lådor samt två glasförsedda skrivskivor, draghandtag av mässing, en kortsida med två lådor vilka öppnas från fronten. Brännmärkt CM Längd 200 cm, bredd 100 cm, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Skivan med några småskador, slitage samt något blekt.

More information

Enligt uppgift formgivet av Carl Malmsten för Ferrosans direktionsvåning år 1951.