782
191378

A Gunnar Wennerberg 128 pcs bone china dinner service, ´Gullviva´, Gustafsberg 1905-20.

18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Hammer price
135 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Benporslin, koppartryckt och målad dekor i gult och grönt. Bestående av 18 tallrikar (diam 24,2 cm, 2 med obet nagg), 18 sopptallrikar (diam 24,2 cm, 1 med obet nagg), 12 tallrikar (diam 21,5 cm), 18 tallrikar, djupa (diam 21,5 cm), 17 assietter (diam 17 cm), 1 runt fat (diam 28,5 cm), 4 (2+1+1) flata ovala uppläggningsfat (l 18,5 och 23,5 cm), 5 (2+2+1) djupa ovala uppläggningsfat (l 21-25 cm, 2 med spricka), 1 terrin med lock (l 29 cm), 1 terrin med lock och fat (l 34 cm), 12 äggkoppar, 3 (2+1) tillbringare (h 16 och 19,5 cm), 1 såsskål på fat (l 22 cm), 15 tekoppar med fat (1 med hänkelspricka, 1 extra fat medföljer), 1 sockerskål och 1 tekanna.

Obetydligt slitage. (128)

More information

Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897.